SORU SOR

BİLGİ DANIŞMA HATTI: 0(224) 451 6551

Çocuklarınızın Cinsel Yönden Korunması

Çocuklarınızın Cinsel Yönden Korunması
Son Güncelleme: 04.06.2014 , Okunma: 4252
Biz yetişkinler kendimizi nasıl koruyoruz ? Vücudumuza herkesin dokunmasına izin vermiyoruz. Istemediğimiz durumlara hayır diyebiliyoruz.

Mahremiyeti Öğretin

Çocuklarımızdan izin isteyerek  özel bölgelerine dokunmak, odasının kapısına tıklatmak, kendi odamıza çocuğumuzun girmesi durumunda kapımızn çalınmasını istemek, onlara sınırlarını korumasını öğretmiş oluruz. Böylelikle mahremiyetini bilir ve korumasını öğretmİş oluruz. 3 yaşından itibaren mahremiyet duygusunu vermek gerekiyor. Bu sınırlarını korumak gerekiyor.

Çocuğunuza Özerk Birey Gibi Davranmalısınız

Çocuk bir birey gibi algılanmalıdır. 5 yaşına geldiğinde bizim seçtiğimiz ayakkabıyı değil de kendi beğendiğini istediğinde ona saygı duyduğmuzda bir birey gibi davranmayı öğretebiliriz. Ya da kendi kendilerine bunu öğrenmelerine destek olabiliriz.  İtiraz ettiğinde hayır dediğinde buna saygı duyduğumuzda bu çocukların bir birey gibi davranmasına yol açacaktır.  Özerkliğini geliştirecektir.

Tehlikelere Karşı Bilinçlendirin !

Malesef etrafımızda yakınlarımızda tehlikeler geziniyor. Çocuklarımızı tehlikelere karşı korkutmak yerine onları bilinçlendirmeliyiz. Anne babanın kendisi korku ve endişelere kapıldığı zaman bu korkularının farkında olmasa bile çocuklarına yansıtacaktır.  Çocuklara, vucutlarına yabancı insanların dokunmaması konusunda bilgi verilmelidir.  Tanımadığı insanlarla konuşmamasını öğretebiliriz. Tanımadığı insanları dinlememesi gerektiğini de anlatmalıyız. Bunu çocuklarınızın hayır demesine izin vererek yabancılara itiraz etmesini sağlayabiliriz. Diğer taraftan herşey çocuğun kendisini korumasına da bırakılmamalıdır.

Tacizcilerin en çok yaklaşım gösterdiği konu; çocuğu şeker, dondurma gibi bir yiyecekle ya da para verme gibi ya da bir oyuncak verme gibi yolla kandırarak bir yerden bir yere doğru hareket ettirmesidir.  Çocuklarınızı bu durumlara karşı bilinçlendirmelisiniz. Tanımadığı insanlardan para, oyuncak, şeker ya da yiyecek gibi şeyler almamalılar ve hayır diyerek mutlaka anne babası ya da öğretmenine bu durumu bildirmeliler.

Tacizcilerin bir başka büyük silahı ise; yardım istemek, çocukların ise hayır dememesidir. Çocuklarınızı özerk bir birey gibi yetiştirmenin önemini bir kez daha vurgulamak da yarar var. Büyüklerinin sözünü dinlemek ! bu kuralları tacizciler kullanır. Oysa çocuklara şunlar anlatılmalı. “ Hiçbir büyük  senden yardım istemez “ denilmelidir. büyükler senden birsey istesrse gel benden izin al denilmelidir. “ izin almadan gitme ya da yardımda bulunma “ şeklinde bilinçlendirilmeliler.

Aileler Sorumluluklarını Bilmeli

Çocuklarınızın her yönden sağlıklı ve iyi bir gelecek sahibi olmalarını isterken onların her açıdan korunması gibi bir sorumluluğunuz olduğunu da unutmamalısınız. Kimi zaman çok samimi olduğunuz alt komşunuzun oğlu ile oynamasına izin verdiğiniz çocuğunuz tacize uğrayabilir. Ya da evinizin karşısındaki bakkal, berber ya da sık sık ziyarete gelen bir akrabanızın çocuğu bunu yapabilir. Sadece kız çocuklarınız olarak değil erkek çocuklarınızın da risk altında olduğunu unutmayın. Unutulmaması gereken noktalardan birisi de taciz eden bireylerin aile içine sokulmasında sakınca görüşmyen aile, komşu ya da akrabalar arasında sıklıkla yaşandığıdır.

Erken Yaşta Okula Başlanmalı

Çocuklar erken yaşta okula başlamalı. Çocuklar erken yaşta okula başladıklarında ruhsal ve zihinsel olarak hızlı gelişim gösteriyorlar. Özerklik ve bağımsızlık tutumlarında değişiklik gösteriyorlar. Anneler  daha bilgli ve uyanık olmak zorunda kalıyor. Etkin zaman kullanımı konusunda doğru yerlerin okullar olduğunu böylelikle birçok tehlikeden de korunmuş olurlar. Çocuklarınızın 3 yaşından itibaren kreş ya da anaokuluna başlamaları konusunda yönlendirebilirsiniz.

Çocuğunuzun okula başlamaya uygun olup olmadığı konusunda bir psikolog tan psikolojik destek alabilirsiniz. Gelişimini, el göz koordinasyonunu ve zihinsel durumunu gözden geçirmek için de yine uzman psikolog ile görüşebilirsiniz.

TACİZ-Cİ PSİKOLOJİSİ

Çocuğun istismarı sadece cinsellik açısından gerçekleşmiyor.. şiddet, boşanma sürecinde çocuğu göstermem şeklinde tehdit ile ilgisizlik yoluyla, evde tv ve internet başında geçirmesine önderlik etmek, arkadaş ve sosyal çevreden uzaklaştırmak da çocuğun istismarı şeklinde değerlemdrilebilir.

Madde kullanımı olan, dürtü kontrolü olmayan, patolojik aile de yetişmiş bireylerde cinsel tacizde bulunma eğilimi olan bireyler yetişiyor malesef.  Aile içinde sınırları gelişmemiş olan insanların yaptığı bir tutum. Bazı taciz mağdurları büyüdüğünde taciz ediyor. Ancak tüm taciz edenlerin, geçmişte tacize uğradığı için şimdi de taciz ediyor olduğunu düşünmek doğru değildir.  Taciz edenler açısından bu durum bir mağduriyet psikolojisi oluşturamaz. Bugün herşeyin bir tedavisi var. Bu durumun arkasına sığınarak insanları taciz etme hakkını doğurmaz. Yani bu durumu mağduriyet psikolojisiyle geçiştiremeyiz. Bu durum tacizciyi haklı çıkarmaz.

İstismarcıların ortak özellikleri: yüksek oranda istismara uğrayan bireylerin, zamanı geldiğinde kendisinin de istismar yaptığını biliyoruz..caze alanların cezaevinden çıktıktan sonra daha yüksek riskli suçlar işlediklerini biliyoruz. Yakın akrabaların cinsel istismar da çok daha fazla olduğunu söylemek gerekiyor. 

Gerektiğinde psikolojik değerlendirme için çocuklarınızı bir psikolog ile ya da psikolog eşliğinde psikoterapi sürecine yönlendirmenizde yarar olduğu ortadadır.

Diğer Çocuk Psikolojisi Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikoloğu. Site: 3 Ünlem Tasarım