SORU SOR

BİLGİ DANIŞMA HATTI: 0(224) 451 6551

Ergenlik Döneminde Değişim

Ergenlik Döneminde Değişim
Son Güncelleme: 12.02.2013 , Okunma: 3684
Kişiliğinizin ve kimliğinizin oluşması heyecan verici bir süreçtir.

Bu sürecin önemli aşamalarından bir de ergenlik dönemidir. Bu yaşlarda içinde olduğunuz ergenlik dönemi kendinizi daha iyi tanıyacağınız, kendinize ilişkin kararlarda artık daha çok söz sahibi olabileceğiniz ve daha özgürce davranabileceğiniz çağın başlangıcıdır. Böylesine önemli bir başlangıç da yeni haklar ve sorumlulukları beraberinde getirir.

Bilinçli, nitelikli gençler olarak gelişebilmek ve sağlıklı yetişkinler olabilmek için doğru bilgilerle donanmanız gerekiyor. Buna sağlamak için bu güne kadar sizlere pek çok alanda eğitim verildi, ancak yaşamın önemli evrelerinden biri olan ergenlik dönemi konusunda yeterli bir eğitim sağlanamadı. Bu dönem yoğun, bazen de fırtınalı yaşanabildiği için başlı başına bir konu olarak ele alınmayı hak ediyor.

Ergenlik döneminde yaşanacak önemli değişikliklerden bir de her bireyin yaşayacağı cinsel değişimlerdir. Bizler çocukken bu konuda sorular sorduğumuz zaman anne babalarımız geçiştirmeye çalışır, öğretmenlerimiz ise bu soruları evdeki büyüklere sormamızı söylerdi. Bu yüzden çoğumuz bu anlaşılmaz ve belirsiz mesajlardan, “Cinsellikle ilgili konuşmamalıyız.” Biçiminde bir anlam çıkarırdık. Sonuçta bildiklerimizi ve merak ettiklerimizi de arkadaşlarımızla gizli gizli paylaşırdık. Günümüzde  de bu durumun çok değiştiği söylenemez. Bu şekilde edinilen eksik, bazen abartılı, hatta yanlış bilgiler sizleri korkutup boş yere üzüntü duymanıza ya da kendinize olan güveninizin azalmasına yol açabilir.

Gelişen ve sorumluluk sahibi gençler olarak yaşamınızın bu önemli evresine sahip çıkacağınıza, ergenlik döneminde sağlıklı ve güvenilir bilgi kaynaklarından yaralanarak kendinize yön çizeceğinize inanıyorum.

 

Diğer Ergen Psikolojisi Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikoloğu. Site: 3 Ünlem Tasarım