SORU SOR

BİLGİ DANIŞMA HATTI: 0(224) 451 6551

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığı
Son Güncelleme: 08.06.2014 , Okunma: 4813
Yer bildirimi, özellikle dış odaklı yaşayan insanların sıklıkla yaptığı ve diğer insanların ona gıptayla bakmasını, diğer insanların kendisine özenmesini bekleyen insanların yaptığını düşünebiliriz. Başkalarını önemseyen, diğerlerinin kendisi hakkındaki düşüncelerini önemseyen insanların bunu çoğunlukla kullandığını söyleyebiliriz.

Özel hayatın gizliliği kavramı, son dönemde çabucak asimile oldu. Artık herkes ne yediğinden, nerede kiminle bulunduğuna kadar her ayrıntıyı sosyal medya da paylaşabiliyor. Yaşamımızın ne kadarı özel hayat sınırları içinde yer alıyor ? sınırlar olabildiğince birbirine karışır duruma geldi.

Sosyal medya bağımlılığı diyebileceğimiz facebook, twitter, instagram vs birçok sosyal medya bileşenini kullanan yaşa aralığı çoğunlukla 12-45 yaş aralığını oluşturduğunu gözlemliyoruz.  Sosyal medya artık çocukların da hayatına yerleşti. Yaklaşık 12 yaşından itibaren facebook ve twitter kullanıldığını instagram ile sürekli fotoğraf paylaşımında bulunulduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Önceki yıllarda Tv ve zararlarını en aza indirmek için neler yapılabilir diye düşünülürken, sonraki yıllarda internet bağımlılığını düşünür olduk.  Son yıllarda ise sosyal medya çocukların hatta yetişkinlerin yaşamında ne denli etkiler gösterdiğini düşünüyoruz.

Arkadaşlık ilişkilerinin doğal gelişimini hızla terk ederek yerini sanal ortam arkadaşlıklarına bıraktığını görüyoruz. Artık gençler bilgisayar başında görüntülü ya da görüntüsüz iletişim kurarak arkadaşlık ve sosyal ilişki geliştirmeye çalışmaktadır. Bu durum giderek insanın insana yabancılaşmasına neden olmaktadır.

Yüz yüze ilişkilerde utangaçlık gösteren bilgisayar bağımlısı bireyler sosyal fobi gibi bir sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Anne babalar çocuklarının bilgisayar bağımlısı olduğuna kanaat getirerek psikolog ile psikolojik danışmanlık merkezine başvuran genç arkadaşlarımızın birçoğunun sosyal fobi olduğu anlaşılmıştır.

Yetişkinlerde iş ve aile içi sorumlulukların aksatılmasına, öğrencilerin okul ve öğrencilik sorumluluklarının aksatılmasına neden olan sosyal medya son dönemde toplum mühendisliği de yapmaya başlamaktadır. Tarafını belli eden insanlar ile tarafını karşıtlıklar üzerine belirleyen insanların çatışma alanına girdiğini görüyoruz. Bazı az gelişmiş demokrasilerde yönetimlerin devrilmesinde önemli bir haberleşme aracı olabildiği gibi toplumların duyarlılığını da olumlu yönde geliştirdiğini düşünebiliriz. 

Bir çeşit özenti duyma, özenti duyurma ihtiyacından olsa gerek, olmadığı yerde olduğunu duyuran bireylerin de psikolojik dünyasını anlamak gerekiyor. Gerçekte olduğundan farklı olarak kişinin kendini üst katmanda görmek istemesidir. Foursquare sayesinde en ünlü mekanlarda, sanki oradaymış gibi yer bildirimi yapabiliriz. Özellikle başkaları için yaşayan insanlar ve mutsuz olanlar; çevresindekilerin onu dışlayacağını düşünmek yerine ona gıpta ettiklerini düşünmeyi tercih eder. Asıl neden; kişinin sosyal çevresi içinde daha kabul edilebilir, daha saygın görünmek adına sahte yer bildirimi yapmasıdır. Bunun da daha lüks bir yaşam yaşadığını göstermek adına söylediği ufak tefek yalanlardan, böbürlenmelerden ve övünmelerden pek bir farkı yoktur.

Sosyal Medya Diyeti Yapılmalı

Sosyal medya bağımlısı bu kişiler nasıl tedavi edilebilirler ?

Bir kişiye sosyal medya bağımlısı olduğunu anlatmak ve kişinin bunu kabul etmesi çok zordur. Sosyal medya bağımlılığı aynı zamanda sosyal izolasyona neden olur. Aile içi iletişimin azalması, kişinin sorumluluklarını yerine getirememesi, iş yeri ve okul performansının düşmesi, uyku bozukluğu, sosyal medyaya girilmeyen bir hayatın çok sıkıcı ve boş gelmesiyle kendini gösteren bir bağımlılıktır. Tedavisi, internet bağımlılığı süreci gibi işler. Hastanın günlük internet kullanım saatlerini değiştirmek, telefonda interneti kapatmasını hatırlatmak, haftalık sosyal medya kullanımı çizelgeleri yapıp bunları kaydetmek, internet ve sosyal medya diyeti yapmak, küçük hafıza kartlarına sosyal medyanın zararları ve faydalarını yazmak, destek grupları ya da, bursa psikolog eşliğinde psikoterapi, bireysel terapi, aile terapisi gibi yöntemler uygulanır. Çocuk psikoloğu ile çocuk psikolojisi konusunda uzman psikolog ile görüşme yapmak doğru olacaktır. 

Diğer Çocuk Psikolojisi Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikoloğu. Site: 3 Ünlem Tasarım